Pekná rozprávka o brutálnom zločincovi

Autor: Marek Babic | 4.12.2006 o 9:32 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1559x

Tento článok je skôr pre tých mladších. Tí starší túto rozprávku už dobre poznajú. (Hranice veku pre mladších a starších neurčujem... J ) Ak milujete boľševikov, tiež to radšej nečítajte.

Bolo pár dní pred prvým májom a mali sme hodinu vlastivedy, v skutočnosti to bola komunistická propaganda. Ale to sme my, 8 roční žiačikovia vtedy ani len netušili. Súdružka učiteľka bola taká trošku zvláštna žena. Teraz, s odstupom času a s nadhľadom už môžem povedať, že ako keby zaspala dobu – totiž v osemdesiatych rokoch už vonkoncom nemusela pestovať kult Súdruha Najvyššieho. Nuž, ale vždy sa nájdu ľudia, ktorí robia nadprácu... hlavne čo sa týka podlizovania nadriadeným a vtierania sa mocným.

 Na tej hodine pred nás predstúpila s mimoriadne milým úsmevom (väčšinou sa správala ako sprostá xantipa...) a vyzvala Janka, aby prišiel k tabuli. Janko bol čiernou ovcou triedy a to len z jedného dôvodu. Nebol pionierom. Jednoducho mu to otec zakázal aj za cenu veľkých obetí. Za cenu posmechu, ponižovania a odsúdenia zo strany vedenia školy, učiteľky i mnohých spolužiakov.

 Súdružka učiteľka opatrne a nežne začala: „Janko, teraz sa sám rozhodni. Tvoj otec nemá rozum. Môžeš sa stať pionierom aj napriek jeho vôli. Spravíme to tajne, tak, aby sa to nedozvedel.“ Janko však mal väčší rešpekt z otca ako z učiteľky a hoci sa oboch veľmi bál, slabým, ale rozhodným hlasom odpovedal: „Nie, otec by sa to aj tak dozvedel, poznám ho, on všetko vie. Nechcem ho nazlostiť ani zarmútiť.“

 Súdružka učiteľka začala byť nervózna. Neočakávala taký odpor. „Čoho sa bojíš? Že ťa otec zmláti? Si sprostý. Nič v živote nedosiahneš, ak nebudeš pionierom!“ Janko ticho stál a do očí sa mu tlačili slzy. Neodpovedal.

 Súdružka znova zmenila tón. „Teraz ti poviem, že sa naozaj nemusíš ničoho báť.“ A začala hovoriť tónom ako keď mamy rozprávajú deťom rozprávky pred spaním.  „Je jeden človek na svete, ktorý ťa ochráni. Vieš, na svete je mnoho zlých ľudí a tí číhajú na našu socialistickú vlasť. Oni nechcú, aby deti pokojne spali a tešili sa zo svetového mieru. Ale jeden človek vie o všetkom. Aj o tom, kto a kedy číha na pokoj detí. Vieš, keď sa v noci zhasnú všetky svetlá na detských izbách, kdesi ďaleko v Moskve, v Kremli svieti jedno okno. V tej izbe sedí súdruh Brežnev a má veľké starosti. Tak veľmi mu záleží na všetkých deťoch, že nemôže spať. On stráži váš pokojný spánok, on vie, že musí odohnať všetkých votrelcov a zloduchov a preto nemá oddychu ani v noci. On sa obetuje za všetky deti na svete, aby dobre spali. Preto sa nemusíš báť nikoho, ani svojho otca, ktorý ti bráni stať sa pionierom. Buď rozumný Janko.“

 Janko ostal ticho so zvesenou hlavou. Pamätám sa, že som sa cítil trápne a bolo mi veľmi ľúto svojho spolužiaka. Hoci sme mali len 8 rokov, neboli sme už takí naivní, aby sme tomuto príbehu verili. Aspoň mne to bolo jasné, že to je len rozprávka. A Jankovi to tiež bolo zrejmé.

 Neskôr som sa dozvedel, že túto rozprávku hovorili deťom v školách už za čias Stalina. Vraj súdruh Stalin v noci nespí, aby detičky mohli dobre spať. A ešte na základnej škole som sa dozvedel pravdu. Súdruh Stalin naozaj v noci nespal. Ale nie pre svoju starosť o dobro detí, ale preto, aby rozmýšľal, koho zabiť. Po nociach dumal, ako sa zbaviť celých národov vo vlastnom štáte, koho poslať do gulagu, kde na Sibíri vybudovať ďalší trestanecký tábor.... Na strednej škole som sa dozvedel ešte viac – že Stalin bol odporný diabol. Taký zákerný a zlý človek, že v dejinách ľudstva sa mu málokto vyrovná.

  A postupne som zistil, že jedna z jeho najväčších zákerností bola pretvárka. Zlo si často nasadzuje masku dobra. Najhoršie na tom všetkom bolo a je, že mnohí sú takí slepí, že to nevidia.

 Janko nebol slepý. Bol tichý a nesmelý. Nikdy sa nestal pionierom.... Dokázal si zachovať tvár aj napriek svojmu útlemu veku. Je krásne mať tvár...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?