Ako sa spoľahlivo naučiť cudzí jazyk za 1 rok

Autor: Marek Babic | 26.9.2006 o 10:10 | Karma článku: 11,78 | Prečítané:  23574x

Kto by nechcel ovládať cudzie jazyky? Svet patrí úspešným a úspešní sú hlavne tí, čo vedia jazyky. Ale každý z nás vie, čo je to za námahu zvládnuť nemčinu, francúzštinu, taliančinu... Treba vynaložiť toľko energie, času, znechutenia... Už ste vyskúšali všetko – kurzy, alfa hladinu, pobyt v danej krajine a stále akosi nič. Tu je jeden z návodov ako zvládnuť cudzí jazyk v priebehu jedného roka.

Základ je mať silnú motiváciu, vytrvalosť a disciplínu.

 Zbytočne sa budeš snažiť, ak nevieš načo ti bude trebárs francúzsky jazyk. Učiť sa jazyk len preto, že sa ti páči, je vo väčšine prípadov odsúdené na zánik. Dobrou motiváciou môže byť snaha získať zamestnanie, kariérny postup alebo napr. životná láska.

 Vždy zvládneš len prvých 5 kapitol z nejakej cvičebnice a potom to vzdávaš? Chýba ti vytrvalosť, ktorá väčšinou pramení z nedostatku motivácie alebo pohodlnosti. Priznaj si to: „Si lenivý!“ Ak si to priznáš a zároveň sa s tým nebudeš chcieť zmieriť, si na dobrej ceste.

 Disciplína. Najprv sa s veľkým nadšením vrháš do štúdia a venuješ tomu celé hodiny ale postupne nadšenie opadá a časom sa nájde stále viac povinností, ktoré treba prednostne vybaviť. Nakoniec je všetko dôležitejšie ako učenie sa jazyka a končíš. Jednoducho si musíš stanoviť hodinu a miesto učenia a dodržiavať to „za každú cenu“. Stačí 5 hodín týždenne. Ale každý týždeň, každý mesiac...

 Takže základy by sme mali. Poďme na výučbu.

 Odporúčam ti najprv trénovať pamäť. Nauč sa slovíčka tak ako idú za sebou úplne naspamäť. Sám si ich potom recituj ako nejakú básničku. Potom sa nabifľuj nejaký text v danom jazyku. Môžeš, ale nemusíš textu rozumieť. Podstatné je sa to naučiť od slova do slova a nahlas si to zopakovať. Môžem ti prezradiť, že zo začiatku som sa učil 6 viet naspamäť asi hodinu, postupne si môžeš vytrénovať pamäť tak, že po treťom prečítaní budeš vedieť zopakovať celú stranu.

 Gramatiku sa uč až potom. Postupne sa ti v pamäti vynoria slovné konštrukcie, ktoré si sa nadrel a zistíš, že gramatika je zrazu zrozumiteľnejšia.

 Hovor nahlas. Zober si 30 slov a kombinuj ich tak, aby si povedal aspoň 10 zmysluplných viet. Naučí ťa to efektívne využívať slovnú zásobu, ktorú máš k dispozícii.

 Píš. Vezmi si časopis a prekladaj text zo slovenčiny do daného jazyka. Pracuj so slovníkom a nové slová si zapisuj do slovníčka. Slovníček si nos so sebou a kukni do neho hocikedy počas dňa – v rade na zastávke, v obchode...

 Počúvaj rozhlas a pozeraj tv stanice – na internete, káblovke... Počúvaj hodiny a počúvaj. Nemusíš sa snažiť rozumieť za každú cenu. Len počúvaj a postupne to príde. Vyjasní sa ti.

 Odchyť si prvého cudzinca, ktorý rozpráva daným jazykom a snaž sa s ním skamarátiť.

 Po roku môžeš odcestovať.  Hasta la vista.

 Viem o čom hovorím. Učil som 7 rokov latinčinu a 2 roky starú gréčtinu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Obľúbený hotel Bödöra a Smeru prišiel o eurofondy

Firmy z babindolskej skupiny odstúpili od zmluvy na opravu hotela Zlatý kľúčik z eurofondov. Dôvod nepovedali.

KOMENTÁRE

Špačince sú Slavkov II

Vlastnú verziu by vedeli prerozprávať tisícky seniorov, od ktorých skúpili pozemky.


Už ste čítali?