Čo dokáže láska

Autor: Marek Babic | 28.8.2006 o 9:26 | Karma článku: 6,69 | Prečítané:  1782x

Ujo Jožo, musíš mi prepáčiť, že teraz napíšem o Tebe aj keď o tom možno nikdy nebudeš vedieť. Vieš, teraz sa pália maďarské vlajky, okrádajú sa na ulici slušní ľudia len preto, že sú nejakej inej národnosti. Vieš, aj Maďari prajú Slotovi smrť, a neboja sa to napísať na veľký transparent. Akosi to medzi nami v poslednom čase vrie, a možno za to nemôžu len média naše slovenské a maďarské. Väčšina z nás tomu akosi nerozumie a možno tvoj prípad môže vniesť do komplikovaných ľudských záležitostí trochu svetla. A možno nie.

Ujo Jožo je Slovák ako repa z horskej hornooravskej dedinky Oravská Lesná. Dlho mu bolo dobre pri mame a otcovi a už sa zdalo, že ostane starým mládencom. Žil si svojim ustáleným pokojným životom systémom práca-krčma-domov a bolo mu fajn veselo. A keďže v Oravskej Lesnej vidia Maďarov len občas, aj to na lyžiach, nič o nich nevedia, ale fakt nič. A to je najlepší dôvod, aby mnohí chlapi v krčme (aj mimo nej) úprimne a z chuti nadávali na Maďarov a volili extrémistov (rozumej SNS).

 Ujo Jožo v krčme nebol výnimkou. Po treťom pive všetci s veľkým lomozom posielali tanky na Budapešť. O to lepšie im chutili tie nasledujúce pivá... Nuž, ale život je beťár a čo náhoda (osud, Pán Boh, príroda...) nechcela, ujo Jožo sa zoznámil s Agátkou. Agátka už tiež lámala nad sebou palicu a myslela si, že sa nikdy nevydá. Agátka nie je krásavica, je to taká obdoba mexickej maliarky Kahló – obe s jemnými fúzikmi... Agátka je však krásna dušou a nakoniec – celým svojím zjavom. Agátka je Maďarka z Dunajskej Stredy.

 Zaľúbili sa tí dvaja. Bola svadba a Slovák Jožo z hornej Oravy si zobral Maďarku Agátku z južného Slovenska.

 Podľa mňa skutočná láska nemá podobu vrúcnych vyznaní a veľkých sľubov. Skutočná láska sa prejavuje ináč. Skutočná láska dokáže prekonávať veľké rozdiely a znášať strašne veľa chýb toho druhého.

 Ujo Jožo sa totiž naoko po svadbe veľmi nezmenil. Odsťahoval sa síce do Dunajskej Stredy, ale odmietol sa naučiť po maďarsky čo len slovo. Narodili sa im deti, ktoré teraz vedia po maďarsky, ale v jeho prítomnosti museli hovoriť len po slovensky. Nemá zábrany pred svojou ženou tresnúť po stole a zanadávať na svojich maďarských susedov. Dokonca mám podozrenie, že volí SNS (hoci to fakt len tuším – podľa jeho slov a reakcií). Viem, teraz si mnohí z vás pomyslia: čo je to za láska, keď sa nevie premôcť kvôli milovanej manželke.

 Ale z ich vzťahu ide pokoj a tichá radosť. Nevidíte to, ale cítite. Môžu spolu žiť už viac ako desaťročie a môžu žiť šťastne. Aj napriek rozdielom. V ich vzťahu sa ukazuje, že nie je dôležité že jeden je Slovák a druhá Maďarka  Podstatná je láska. Tá dokáže všetko. Dokáže zmeniť aj Teba, ujo Jožo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Kočner a Rusko do väzby nepôjdu, rozhodol súd

Špecializovaný trestný súd v sobotu viac ako osem hodín rozhodoval tom, či budú Kočner a Rusko stíhaní vo väzbe.

EKONOMIKA

Mestá už môžu vykázať staré autá z centier, ale veľmi nechcú

Ministerstvo vytvorilo priestor na vytváranie zón s nízkymi emisiami.


Už ste čítali?