Arogancia za volantom s výsmechom celému systému

Autor: Marek Babic | 2.8.2006 o 8:49 | Karma článku: 12,41 | Prečítané:  2628x

Mal som  možnosť zviesť sa v aute, ktoré riadil jeden úspešný nemenovaný podnikateľ. Mladý pán patrí medzí tie „týpky“, ktoré sa v šoférovaní nielen vyžívajú, ale si aj (vedome alebo podvedome) dokazujú pri tom svoju moc a nadradenosť nad ostatnými. Takých je u nás na Slovensku mnoho-premnoho, ale v tomto prípade ma zaujala (a pobúrila) neobyčajná ľudská hrubosť a arogancia zmiešaná s brutálnym výsmechom.

Sedel som na zadnom sedadle a v duchu som si postupne začínal rekapitulovať život v obave z blízkej konfrontácie so smrťou. Róbert išiel 140 cez dedinu a na rovinke dlhšej ako 1km tachometer vždy ukazoval cez 200 km/h. To sme neboli ani na diaľnici! Kamióny ako keby stáli na ceste všetky passaty, bavoráky i audiny sa pred nami (podľa Róbertovho názoru) neskutočne vliekli. Nezastavila nás žiadna kolóna ani zákruta, nevšímali sme si žiadnych chodcov ani cyklistov. V tej rýchlosti to nebolo ani možné.

 Vedel som, že na Róberta nezapôsobím odvolaním sa na ľudskú slušnosť a ohľaduplnosť voči ostatným účastníkom premávky. To by ho nedonútilo spomaliť. Ale keďže som sa vážne bál o svoj život, spýtal som sa ho aspoň na výšku pokút za prekročenie rýchlosti. Robo mal pohotovú odpoveď: „Pokuty sú smiešne. Navyše, už na začiatku roka som si vyhradil 50 tisíc na platenie pokút a to nie je 5% mojich nákladov na všetky výdavky spojené s prevádzkou auta.“ To ma riadne schladilo, aj napriek výkonnej automatickej klimatizácii v aute. Robo pokračoval: „Policajti ma aj tak zriedka chytia. RDSko v mojom autorádiu ma upozorní na hliadky a poistený som aj antiradarom. Takže pohoda, rýchlu jazdu na našich cestách si užívam ako sa mi zachce. A už buď ticho, lebo idem telefonovať.“

 Smutné. Koľko otcov, mám, bratov i sestier, synov i dcér, manželov aj manželiek už skončilo pod kolesami takýchto „pretekárov“. Ich autá majú aj 12 airbagov a tak často oni vyviaznu so škrabancom, kým obeť ich jazdy končí na cintoríne.  A pretekári sa budú smiať ďalej. Kým sa nezmení systém a myslenie ľudí.

 V Čechách nový cestný zákon zachránil za mesiac 52 ľudí. Prísnejšie merania, vyššie pokuty, odoberanie vodičských preukazov. Róberta a jemu podobných by pomohli len také tresty ako odobratie vodičáku a hrozba väzenia. Žiadne peňažné pokuty nie sú pre nich dosť vysoké. Aj na Slovensku by dobré zákony mohli zachraňovať ľudské životy. Mohli by, uvidíme...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Ukrajina konečne priznala vojnu s Ruskom. Slova vojna sa však bojí

Na východe Ukrajiny už aj formálne neprebieha protiteroristická operácia, ale otvorený konflikt.

SVET

Opäť si zavaril. Trump nevie skrývať, že je rasista

Trumpovi neveria, že nie je rasista.


Už ste čítali?